Elektrikli Kayar Kapı

Elektrikli Kayar Kapı

Elektrikli kayar kapı genellikle müstakil evlerin bahçelerinde veya işyerlerinin bahçelerinde kullanılmakta olan kapılardır. Bahçe kapısı denildiği zaman akla ilk gelmesi gelen kriter güvenliktir. Estetik ve görünümden daha öncesi gelmesi gerekene bir kriterdir. Güvenlik kriteri yüksek bir şekilde sağlandıktan sonra kapının estetik ve görünümü ile alakalı hususlar değerlendirilebilir ve tasarlanabilir. Elektrikli kayar kapılar bir ray üzerinde kayma hareketi yaparak ilerleyen kapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle stadyumlarda, iş yerlerinde, villalarda apartman girişleri gibi büyük kapı girişi gerektiren yerlerde kullanılmakta ve özellikle okullarda tercih edilmektedir. Elektrikli kayar kapıyı doğru bir şekilde seçmek kadar bu kayar kapının motorunu da doğru bir şekilde seçmek de önemlidir.

Elektrikli Kayar Kapı ve Özellikleri

Bu gibi elektrikle çalışan kapılar buton veya kumanda ile çalışabilme özelliklerine sahiptirler. Yabancı insanların giriş ve çıkışlarını, toplu olarak insanların giriş ve çıkışlarını ya da yabancı araçların giriş çıkışlarını engelleyen bu kapılar genellikle elektrik motoru ile çalışabilmektedirler. Kapı seçiminin hemen akabinde bir profesyonel yardım alarak kapının ağırlık ve yüksekliğine bağlı olarak elektrikli kayar kapı motoru seçilmelidir. Motorun kapıya uygunluğu hayati önem taşımaktadır. Eğer yana kayar kapı motorunuz seçtiğiniz kapının ağırlığı ve uzunluğu gibi özelliklerle uyum içerisinde değil ise motorunuz gereğinden fazla zorlanabilir ve bu da motorunuzun ömrünü kısaltıcı bir faktör olarak karşınıza çıkar.

Elektrikli Kayar Kapı Kullanımı

Yana kayar kapılarda tek bir kanat bulunur ve bu tek kanat ray üzerinde ileri geri hareket etme yeteneğine sahiptir. Bu tip elektrikli yana kayar kapı tiplerinde, kapının açıp kapanabilmesi için dar ve uzun bir boşluğa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tip kapılar dairesel kapıların açılması, yokuşlarda bulunmak durumunda olan giriş kapıları ya da geniş girişler için yeterli alanı içeremeyen bazı koşullarda ideal bir koruma sağlamaktadırlar. İdeal yana kayar kapı ve ideal yana kayar kapı motoru seçmek için kapının ağırlık ve uzunluğu dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Bu gibi sistemler can ve mal güvenliğini sağlayabilmek için yumuşak bitiş ve yumuşak başlama fonksiyonları ile geliştirilmiştir.

elektrikli kayar kapı - yana kayar kapı motoru - otomatik kapı motoru - bahçe kapısı motoru
Elektrikli yana kayar kapı ve motoru